• 09-06-2018
EKEN: KOLTUK DEĞİL HİZMET İÇİN GELDİK

Haziran Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, “Yeni dönemde önümüzü görmemiz için hataları düzeltmemiz lazım. Bütün üyelerimiz bunları bilsin. Öncelikle cenazeyi kaldırmamız lazım. Bu koltuklara heves için gelmedik. Geçmiş dönemdeki hataları düzelteceğiz, yeni ufuklar açacağız. Sivas’a güzel eserler kazandıracağız.” dedi.

Odamızın Haziran ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi.  Toplantının açılış konuşmasını yapan Yıldırım, meclis üyelerinin yaklaşan Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramını kutladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ise yapılan çalışmaları değerlendirdi. 

TOBB’DA 2 ÖNEMLİ GÖREV ALDIK

Ankara temaslarının verimli geçtiğini kaydeden Başkan Eken,Çalışmalarımıza ilk olarak Ankara’da Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ı ziyaret ederek başladık. Bakanımız ile fikirlerimiz ve gerçekleştireceğimiz projeler konusunda istişarede bulunduk. Meclis Başkanımız, TOBB Delegelerimiz ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettik. TOBB’da yapılan seçimli genel kurulda da Odamıza Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Arge-İnavasyon Kurulu Üyeliği gibi 2 önem görev verildi. Öncelikle genel başkanımıza teşekkür ediyor, ilimizi ve Odamızı TOBB’da en iyi şekilde temsil edeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARINDAN TAAHHÜTLER ALDIK

İki gün içerisinde 5 partiyi konuk ettiklerini ve çeşitli taahütler aldıklarını anlatan Başkan Eken “Meclis Üyelerimiz ve STK Başkanlarımızın katılımıyla Milletvekili adaylarını odamızda konuk ettik. Sırayla, Saadet Partisi, İyi Parti, Ak Parti, MHP ve CHP Milletvekili adaylarını Odamıza davet ederek, hem yakından tanıma hem de Sivas için yapacakları projeleri öğrenme fırsatımız oldu. Tüm siyasi partilere eşit mesafede olduğumuzu bu toplantılarda adaylara anlattık, Sivas için projelerin ve verilen sözlerin takipçisi olduğumuzu bildirdik.” şeklinde konuştu.

FUAR MERKEZİ VE OTOPARK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Odamızı ziyaretinde önemli destekler aldıklarını açıklayan Eken, “Bakanımız Odamızı ziyaret ederek, bizlere başarılar diledi. Bakanımıza Odamızın kullandığı ancak, yakın bir dönemde yan tarafımızda bulunan okulla birlikte yıkılacak olan otopark için destek sözü aldık. Bakanımız, Fuar ve Kongre alanı ile yapımına başlanan Teknoloji Lisesi konusunda da bizlerin yanında olduğunu açıkladı. Bu projede bizlere her türlü desteği vereceklerini ve bu eseri Sivas’a kazandıracaklarını kaydetti. Bizlerde yıllardır TOBB ETÜ fakülteleri olarak bir türlü yapılamayan bu alana öncelikle TOBB’un desteğiyle Teknoloji Lisesi’ni yapacağız. 2019 yılı eğitim öğretim yılında Teknoloji lisesi açmayı planlıyoruz. Bu konuda TOBB’dan gelen inşaat komisyon ve Teknoloji Lisesinin ihalesini alan müteahhit firma ile görüştük. Projeyi yakından takip ediyoruz. Projenin diğer bölümündeki Fuar, Kongre Merkezini de Odamızın kaynaklarını ve bakanımızın desteğini alarak tamamlayacağız. Güzel bir eseri Sivas’a kazandıracağız” dedi.

SANAYİ BAKANI SİVAS’A GELECEK

Milli Eğitim Bakan’ı Yılmaz’a Seyfebeli projesinin önünde büyük bir engel olarak duran kamulaştırma sorunun ilettiklerini söyleyen Eken şöyle konuştu: “Seyfebeli Sanayi ve Ticaret Merkezi projesinde de ot bedeli yüzünden kamulaştırma çalışmaları durmuştu. Bu konuyu da bakanımıza ilettik. Ve önümüzdeki günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’yü Sivas’a davet ederek, Odamızda toplantı yapacağız. Bu projenin önündeki engelleri kaldırarak, yapımına hız vereceğiz.”

KÜLTÜRKPARK YENİDEN İHALE EDİLECEK

İlimizdeki el sanatları ve hediyelik eşyaların tanıtım ve satışı amacıyla projesi hazırlatılan Kültür Park’ı da tamamlayacaklarını kaydeden Eken, “Odamızla ilgili projeleri bir bir hayata geçireceğiz. İçiniz raht olsun. Ankara yolu üzerinde Jandarma binasının yanında bulunan bu alan 300 bin lira havası ile Odamız tarafından alınmış. Yaklaşık 5 yıldır bu alan için kira ödüyoruz. Yer boş durumda bekliyor. Cenazeyi kaldırmamız lazım. Yeni dönemde önümüzü görmemiz için hataları düzeltmemiz lazım. Bütün üyelerimiz bunları bilsin. Bu koltuklara heves için gelmedik. Yapılmayanları gördüğümüz için keşke bunlar yapılsa diye anlatmaktan dilimizde tüy bitti. Baktık bunlar olmuyor, o zaman taşın altına elimizi koyalım. Arkadaşlarımızla birlikte sahaya indik. Koçlar gibi çalıştık. Üyelerimizde bizi bu göreve layık gördü. 7 bin kişi temsil ediyoruz. Yarım bırakılan bu projeyi de Sivas’a kazandıracağız.”

ODAMIZIN ESKİ HİZMET BİNASINI FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ

“Odamızın bankalar caddesine bulunan hizmet binasını atıl vaziyetten kurtaracağız. 3 katlı ve altında 4 dükkan bulunan bu binayı kısa sürede Odamız için faydalı hale getireceğiz. Biz bankalara, hastanelere, işadamlarına bu binayı bir blok halinde vermeyi düşünüyoruz. “

2. ÜNİVERSİTE VE DEMİRAĞ OSB BÜYÜK ŞANS

Bizler Odamızın projelerini takip ederken, ilimizin ve sanayimizin kalkınmasına büyük katkı sunacak Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’de faaliyet geçiyor. Demirağ OSB’nin dün itibariyle altyapı ihalesi gerçekleştirildi. Proje emeği geçen Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza ve Milletvekillerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Toplantıda yapılan oylamalarda OSB müteşebbis heyetinde, Mustafa Eken, İbrahim Emmioğlu, Yüksel Aksoy, Şarkışla OSB müteşebbis heyetinde Savaş Kangal, Mustafa Yıldız, İsmet Ülker, Murat Şen, İnşaat Komisyonuna Ümit Yerlikaya, Harun Bozcan, İdris Ocak, Emre Torun, Murat Gülhan, Murat Şen, Mustafa Yıldız’ın seçilmesine karar verildi.