• 07-08-2017
DEVLETİN ZİRVESİ SİVAS’TA TOPLANDI

Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki  bakanlardan oluşan heyet toplu açılış ve temel atma programına katılmak üzere ilimize geldi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Milletvekilleri, Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından havaalanında karşılanan heyet Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen törene katıldı.

-       Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, Sivas’a yatırım sağanağı yağdığını belirterek, “Biz Sivas’ı çok seviyoruz. Yıllar önce Sivas’ın su sorununu çözdük. İçme suyu arıtma tesisi ve isale hattı ana dağıtım sistemlerini kurduk” dedi. Sivas’ın baraj ve gölet ihtiyacına cevap verdiklerini belirten Eroğlu, “Bakanlık olarak Türkiye’de en çok baraj ve göleti Sivas’a yaptık. 28 baraj ve göleti Sivas’a kazandırdık. 23 adette baraj ve gölet inşaatımız devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılsonunda bitecek.  İnşallah Sivas 51 adet baraj ve göletle Türkiye’de en çok baraj, gölet ve sulama tesisine sahip bir il olacak. Bu sayının Sivas’ın plakasına yükseltilmesi talebi geldi. Sivas’ın plakası kadar baraj ve gölet yapmak bizimde boynumuzun borcu” şeklinde konuştu. İlimize 42 adet sulama tesisi kazandırıldığını 20 tanesinin de inşaat halinde olduğunu vurgulayan Eroğlu, toplamda 62 adet sulama tesisi ile Sivas’taki birçok alanının sulu tarıma açılacağını ifade etti. Sivas’ın bu sayede gıda üretim ve ihracat üssü haline geleceğini ifade eden Eroğlu, 3 yüz 18 bin 400 dekar arazinin sulu tarıma açıldığını söyledi. Sivas’ta 151 dereyi ıslah ettiklerini ifade eden Eroğlu, 68 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu, Sivas’a 6 adet bal ormanı kurulduğunu söyleyerek ilimizin bal üretim merkezi olacağını dile getirdi. 30 tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonunun Sivas’a kazandırıldığını belirten Eroğlu 18 tesis, 181 milyon liralık yatırımla Sivas’a gerekenin yapıldığını söyledi.

-       Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz

Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz da Sivas’ın tarihi günlerden birini yaşadığını ifade ederek, 53 projenin yapım işi ve 39 projenin açılışını gerçekleştirmek için bir araya geldiklerini vurguladı. Sivas'ın 660 milyon TL ile tarihin en büyük yatırım payını aldığını söyleyen Bakanımız Yılmaz, bu miktarın 140 milyon TL'sinin eğitim yatırımlarına harcandığını dile getirdi. ‘Başbakan Binali Yıldırım Sivas'a ne söz verdiyse yerine geldi’ diyen Bakanımız Yılmaz, kente hukuk fakültesi ve turizm fakültesi açıldığına dikkat çekti. Eski stadyumun yeşil alan olacağını, yine 10 bin kişilik yurt yapım çalışmasının da devam ettiğini söyleyen Yılmaz, "Yıldız Dağı yolu, Kızılırmak Park Projesi, Geminbeli Tüneli, ikinci organize sanayi çalışmaları devam ediyor. Hızlı trende Sivas'a yaklaşıyor. Bir diğer çalışma ise havaalanının ikinci pistinin ihalesi bu yıl yapılacak.  Sayın başbakanımız Tarihi Aygır Depolarının olduğu 250 dönüm araziyi de Sivas'a armağan etti. Sivaslılar olarak başbakanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde konuştu.

- 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül

11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ise Sivas’ın her zaman, her dönem, her çağda merkez olduğunu ifade ederek, “Selçuklu döneminde nasıl merkez olduğunun şahidi bu kubbeler bu minareler. Bu ezanlar asırlardır bu minarelerden okunuyor ve bu minareler bu kubbeler bütün Selçuklulardan kalan bu miras o zamanda Sivas’ın ne kadar önemli bir merkez olduğunu gösteriyor. Cumhuriyetin başında yine Sivas çok önemli bir merkez oldu. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen son 15 senedir çok şükür çok büyük hizmetler gelmeye başladı. Bu hizmetlerin hepsine sizler şahitsiniz. Sizler takdir bilen insanlarsınız ve yapılan hizmetleri büyük takdirle karşıladınız.  Dolayısıyla mutluluk içerisindeyiz. Sizler daha çok hizmete layıksınız.” diye konuştu.

- Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, "Sivas'ın bir asırlık sesi olan Âşık Veysel ne diyor? 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece.' Yolumuz, millete hizmet yolu. Gündüz gece bu yolda, dur durak bilmeden yürümeye devam edeceğiz. İstikbalin ve istiklalin şehri Sivas. Sivas ile bizim gönül bağımız bir başkadır. Sivas ile bizim yol arkadaşlığımız başkadır. Sivas, size milletin adamının, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdim." ifadelerini kullandı.

Türkiye için, Sivas için çalıştıklarını, alın teri döktüklerini söyleyen Yıldırım, kendilerinin Sivaslılara, Sivaslıların da kendilerine güvendiğini belirtti. Bugüne kadar Sivas'ın yüzünü hiç kara çıkarmadıklarını, bundan sonra da kara çıkarmayacaklarını vurgulayan Başbakan Yıldırım,  "Türkiye'nin bütün illerinde olduğu gibi, Sivas da yatırımlarla, hizmetlerle kalkınmaya devam ediyor. "Bugüne kadar Sivas için yaptıklarımızı siz biliyorsunuz. Az önce bakanlarımız, bunların bir kısmını anlattı. Bakın, şu Sivas'ın yollarına, nereden nereye geldi. Aşık Veysel'in dediği o uzun ince yollar, artık uzun duble yollar haline geldi mi? Şimdi Ankara'ya, İstanbul'a, Kayseri'ye, Malatya'ya, Erzincan'a çok daha konforlu, çok daha rahat bir şekilde gidiyor muyuz? Sivas'a 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı ne kadar biliyor musunuz? Sadece 24 kilometre. Bizim hükümetlerimiz döneminde ne yapıldı dersiniz? Bunun üzerine 729 kilometre yol yapıldı. 24 kilometre nere, 729 kilometre nere? İşte fark bu. Laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne taş koyan iktidarız." İfadelerini kullandı.

19 Mart'taki ziyareti sırasında Sivaslılara bazı sözler verdiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Dedik ki yeni stadyum yapıldı, çok güzel olmuş. Gelirken de gördüm. Bu arada Yiğidolar, Süper Lig'e çıktı, tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Dedik ki: 'Eski stadyumun yerini binalarla doldurmayacağız, Sivas'a yeşil bir şehir parkı yapacağız.' Sözümüzü tuttuk mu? Üniversiteye bir fakülte sözü verdik, iki fakülte kurulma kararı verdik. Hayırlı, uğurlu olsun. 'İkinci bir üniversite yapacağız.' demiştik. Sizin milletvekiliniz, sizin evladınız, İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanımız, bu konuda çalışmaları başlattı. Meclis'in ilgili komisyonuna bu konuyu getirdi. Bununla ilgili inşallah önümüzdeki dönemde ikinci üniversiteyi de Sivas'a kuruyoruz."

Daha önce de Kızılırmak Projesi'ni paylaştıklarını, belediyenin projenin ihalesini yaptığını ve çalışmaların devam ettiğini söyleyen Yıldırım, kente ikinci organize sanayi bölgesi kurma sözü verdiklerini hatırlattı. Bunun için hemen harekete geçtiklerini ve kamulaştırma işlemine başladıklarını dile getiren Yıldırım, 2019'da yüksek hızlı trenin de Sivas'a geleceğini, Ankara'ya 2 saat, İstanbul'a ise 5 saatte varılacağını dile getirdi.

Yıldırım, Sivas'a yapılacak yatırımlar arasında kentin yıllardır beklediği hizmetlerin bulunduğunu ifade etti. Sivas'a son 15 yılda yapılan yatırımların maliyetinin 21,5 milyar lira olduğunu bildiren Yıldırım, temelleri atılacak ve açılışı yapılacak yatırımlarla Sivas'ın, ulaşım, turizm, eğitim ve sağlık şehri haline geleceğini söyledi. Başbakan Yıldırım, bugüne kadar yaptıkları gibi bugünden sonra da Türkiye ve Sivas için daha iyisini yapma gayreti içinde olacaklarını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, enerji bağımlılığını azaltmak için hafta başında yenilenebilir enerji kaynakları ihalesini gerçekleştirdiğini anımsatırken, kurulacak enerji tesislerinin yüzde 65'lik kısmının yerli olarak imal edileceğini dile getirdi. Faaliyet gösterecek rüzgar türbini fabrikasıyla ülkemize önümüzdeki 2 yıl içinde 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacağını anımsatan Yıldırım, enerji santralleri üretime başladığında yıllık Sivas'ın iki katı kadar bir şehrin elektriğinin karşılanacağını, 12 şehirde bu rüzgar santrallerinin kurulacağını ve bu 12 şehirden birinin de Sivas olacağını müjdeledi.

Başbakan Yıldırım ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra beraberlerindeki bakanlarla, eğitim, sağlık, ulaşım, altyapı ve sulama alanlarını kapsayan 662 milyon lira değerindeki 92 projenin açılışını yaptı, bazı projelerin ise temelini attı.