• 12-08-2017
AĞUSTOS MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Odamızın Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Meclis Başkanımız Necati Şahin başkanlığında gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, Odamızın bütçesiyle beraber nefes kredisinden 300 üyemize 28 milyon 956 bin tl kredi kullandırıldığını açıkladı. İşletmelerin ekonomik sorunlarına çözmek amacıyla 1.242 kişiye Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 731 milyon tl kaynak sağlandığını belirten Yıldırım, “Odamız bünyesinde hizmet sunan KGF, bir işletmeye 3-4 dakika içerisinde kredi onayı vererek, üyelerimizin kolay krediye erişimini sağladık” dedi.

ODAMIZIN İYİ ANLATILMASINI İSTİYORUZ

8 Eylül’de son meclis toplantısını yaparak, seçim çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Yıldırım, “Her meclis üyemiz ve yasal olarak iki yılını doldurmuş her üyemiz aday olabilir. Seçilen kişilerin bütün görevlere talip olma hakkı var. Seçilen kişi de 6.500 üyemizin başkanı olacak. Faaliyetlerimizin bilinirliği ve seçime girecek meclis üyelerimizin çalışmalarına ışık tutması açısından anket yaptırdık. Hizmetlerimizin üyelerimize iyi anlatılmasını istiyoruz”

ODAMIZ, MAKAM MEVKİ EDİNME YERİ DEĞİL

“Odamız, fedakarlık yaparak, insanlarımıza hizmet sunma yeri. Adaylar, işinden gücüden, maddiyatından olup burada çalışacak. Bunun karşılığında da maaş yada bir ücret alınmadığının bilinmesi gerekir. Bu oda hepimizin. Odamızın çıtasının yükselmesi için hizmetlerimizin ve çalışmaların başarısının anlatılması lazım. Aday olan arkadaşlar, hangi göreve talip olduklarını ve neyi temsil edeceklerini iyi bilmeleri lazım.”

ÇITAYI YÜKSELTTİK

“Kuruluş amacımız; üyelerin ticari mesleklerinin gelişmesi, üyelerle halkın arasındaki ilişkinin sağlanması gibi görevlerimizi var. Bunun dışında sosyal ve teknik konuların hepsini yapıyoruz. Ancak herkesin beklentisi ticaret ve sanayi odası olmuş. Yol, su yapılacaksa odaya geliyor. Protokol de dahi sonlardayız. Eli taşın altında olan üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan sizlerin gücüyle ilk 5’lerdeyiz. Bu da odamızın gücü. Odamızın de güçlü olmasını istiyorsak, eleştirilerimizi kendi aramızda yapacağız. Buraya gelecek kişinin elinde kanun yok, yaptırım gücü yok. Burası temsil yeri. Arkasında üyesi durduğu müddetçe iyi temsil edilir.”

2 ÖNEMLİ ORGANİZASYON YAPACAĞIZ

“24-27 Ağustos’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın katılımıyla Tarım fuarı düzenleyeceğiz. 7 Eylül’de de sadece Sivas’ta üretilen ürünleri “Sivas’ın Markaları” adıyla  Gümrük Bakanımız, Milli Eğitim Eğitim Bakanımız ve TOBB Başkanımız’ın katılımıyla açılış yapacağız. Üretici firmalarımızın tamamının buraya katılmasını istiyoruz. Sivas’ta bu da üretiliyor mu? diyeceğimiz ürünler var. Tüm hemşerilerimizin dünyaya ihraç edilen ürünlerimizi tanımalarını ve marka bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz.”

ANKET DÜZENLENDİ

Sivas Sosyal Araştırmalar Merkezi (SİSAM) tarafından Odamız hizmetleri, üye memnuniyeti ve beklentileri araştırması Genel Sekreterimiz Mutlu Türkoğlu tarafından açıklandı. 878 üye ile yapılan ankette yönetim kurulu, meclis ve meslek komitelerinin çalışmaları başarılı bulunurken, kolay ulaşılabiliyor olması ve faaliyetlerde tarafsız olunması da sonuçlara yansıdı. Seyfebeli Sanayi Sitesi ve Toptan Ticaret Merkezi Kooperatifi ile İŞGEM’in de kurucusunun kim olduğu da üyelere soruldu. %55 oranında TSO yanıtının verildiği sonuçlarda bu çalışmalarda başarılı bulundu. Sivas köftesinin markalaşmasında Odamız üyelerden yüksek oranda not aldı. Tarım ve Gıda fuarını düzenleyen Odamızın bu çalışmaları da üyelerimizi memnun etti. Sosyal sorumluluk kapsamında öğrencilere verilen burs, ihtiyaç sahibi ailelere yapılan gıda ve giysi yardımları da %71 oranında başarılı bulundu. Odamızın hizmet binasının fiziki yapısı da anket sonuçlardan yüksek puan alırken, SMS ile faaliyetlerin duyurulması üyelerin memnuniyeti yükseltti.

Genel Sekreterimiz Mutlu Türkoğlu, Odamızın AB Bilgi Merkezi, Kuyap, Abigem, KGF ve Türk Patent Enstitüsü birimleriyle hizmet veren tek oda olduğuna dikkat çekti.