• 11-10-2017
İSTANBUL’DA SİVAS RÜZGARI ESTİ

Sivas’ın tarihi ve kültürel değerleri ile yöresel lezzetleri, Yenikapıda düzenlenen 8’inci Sivas Günleri’nde tanıtıldı. “Bozkırdaki Cennet” sloganıyla Gürün Gökpınar Gölü’nün afişe edildiği etkinlik Sivas nüfusunun en fazla yaşadığı İstanbul’da siyaset, bürokrasi, iş dünyası, spor camiası ve Sivaslıları buluşturdu.

Açılışa Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Platformu, İstanbul Sivas Konfederasyonu ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, Meclis Başkanımız Necati Şahin, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve Sivaslı iş adamları, sanayiciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“SİVAS CUMHURİYETİN TEMELLERİNİN ATILDIĞI YERDİR"

Bakan Yılmaz, " Sivas bizim kimliğimiz. Bizi biz yapan değerlerin özü. Sırtımızı yasladığımız dağ gibidir. Sivas , Anadolu'nun özüdür. Kuvayi milliyedir, cumhuriyettir, Aşık Veysel'dir, Pir Sultan'dır... Anadolu'daki kardeşlik ruhunun ete kemiğe büründüğü yerdir. Bir mübarek beldedir. Sivas geçmişine methiyeler düzülen bir şehirdir. Tarihtir, şandır, şereftir. Sivas'ımızın zenginliklerini daha geniş kitlelere tanıtacağız" dedi. 

Bu tür etkinliklerin insanların birbirini tanımasına vesile olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Birbirimizi tanırsak bu topraklarda düşmanlık yeşermez. Halaylarımızı, türkülerimizi, tarihi yerlerimizi anacağız." diye konuştu.

 

Bakan Yılmaz, Sivas’ın türküleri ve halaylarıyla var olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Ancak halay ve türküler de Sivas´la vardır. Bizler Sivas’ın gönüllü kültürel elçileri olacağız. Çocuklarımıza, gençlerimize, komşularımıza Sivas’ımızı, değerlerimizi tanıtacağız. Kültür bizim en değerli hazinemizdir. Bizi biz yapan, diğerlerinden ayırt eden ancak onlardan üstün kılmayan, hayatı güzelleştiren ve anlamlı kılan şey kültürdür. Kültürümüzle varız ve kültürümüzü nesilden nesile aktararak da yaşatacağız."

 

Sivas’ın çok köklü bir medeniyete sahip olduğunu kültürel ve yöresel lezzetleriyle insanlara sunulmasının Sivas’ın tanıtımı için çok büyük değer taşıdığını dile getiren Sivas Platformu, İstanbul Sivas Konfederasyonu ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Başlangıcından bugüne kadar İstanbul’daki Sivaslıların sesini yükseltmek diğer tarafta da Sivas’ı unutmamak unutturmamak için 8 yıldır gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Belediye Başkanı Sami Aydın ise Sivaslı olmaktan gurur duyduğunu belirterek İstanbul’daki Sivaslı kökenli nüfusun yoğunluğuna işaret etti. Başkan Aydın, “Buradaki hemşerilerimizin başarısı bizleri mutlu ediyor. 1960 ve 1970’li yıllardan başlayarak Anadolu’dan ve özellikle Sivas’tan yoğun bir şekilde İstanbul’a göç yaşandı. İnanıyorum ki, günün birinde bu göç tersine dönecek. Çünkü büyük şehirlerde yaşamak çok zor. Anadolu şehirlerinde yaşam standardı yükselirse, artık bu yaşanan göçü tersine çevirebiliriz. Bu anlayışla Sivas’ı tarihte olduğu gibi günümüzde de hak ettiği noktaya el birliği iletaşıyacağız” diye konuştu.  

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım ise Sivaslıların en büyük potansiyelinin de genlerindeki dürüst ve çalışkanlık olduğuna dikkat çekti. “Sivas’lı hemşehrilerimizin başarılarını görmekten gurur duyuyoruz” diyen Yıldırım, Sivas’ta yaşanan gelişmeleri anlattı. Sivas´ın geleceğine daha umutla baktıklarını ifade eden Yıldırım, “Ulaşım ve altyapı yatırımları konusunda Sivas’ta güzel gelişmeler yaşanıyor. 8 bin kişinin çalıştığı 1. OSB’den sonra şimdi Demirağ Organize Sanayi Bölgesini kurduk. Yatırımcılara yer tahsis etmeye başladık. Demiryolu şehri Sivas’ımızı atağa geçirecek Demirağ Organize Sanayi Bölgesini kurduk. OSB içerisinden vagonların geçtiği, demiryolu ve teknoloji yatırımlarına ev sahipliği yapacak. Yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği Demirağ OSB hem Sivas’ın hem de bölgenin kalkınmasına öncülük edecek. Bu önemli projenin yanı başında ise Lojistik Köy kuruluyor. Coğrafi konumu ile stratejik bir merkez haline dönüşecek Sivas’a tüm işadamlarımızı doğru yatırım yapmaya davet ediyorum. Hepimiz biliyoruz ki, birlikten güç doğar. Her alanda birlik olur ve güçlerimizi birleştirirsek, hem Sivas’ımızı daha iyi seviyelere getirir, hem de ülkemizin kalkınmasına öncülük etmiş oluruz” dedi.

Sırayla protokolün yaptığı selamlama konuşmalarından sonra hep birlikte etkinliğin açılış kurdelesi kesildi. Bakan Yılmaz, memleketinin ürünlerinin İstanbulluların beğenisine sunulduğu etkinlikte stantları gezerek yöresel ürünleri de inceledi.

8. İstanbul Sivas Günlerinde, Odamız da Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi ile birlikte ortak stant açarak, misafirleri ağırladı. Stantta hazırlanan peskutan çorbası da Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın ve Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım tarafından hemşerilerimize ikram edildi.