• 06-03-2018
SİVAS TURİZMİNE DEV TANITIM

Odamız , Unesco’nun “Dünya Mirası Türkiye” listesinde bulunan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nı, Dünya’nın en büyük turizm fuarlarından olan ITB Berlin fuarında tanıtacak. Fuar 7-11 Mart’ta Almanya’da düzenlenecek.

Odamız, Divriği Ulu Cami’yi tanıtmak için yurt içinde yaptığı organizasyonları,

uluslararası fuarlara taşıyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, “Anadolu’nun Elhamrası Divriği Ulu Cami’yi tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

Selçuklu’ya başkentlik yapmış, Osmanlı ve Cumhuriyet şehri Sivas’ın turizmdeki hak ettiği payı alabilmesi için çalıştıklarını açıklayan Başkan Yıldırım, “Anadolu coğrafyasında kültür, bilim ve sanat anlamında eğitim veren önemli Medreseler Sivas’ta kurulmuştur. 800 yıllık ecdat yadigari tarihi Şifaiye Medresesi tıp üzerine, Buruciye, Gökmedrese ve Çifte Minareli Medrese de bilim ve kültür üzerine eğitimler vererek, önemli isimler yetiştirmiştir. 1228 yılında Mengücek Beyliği döneminde yaptırılan Divriği Ulu Camii ise Anadolu’nun Elhamrası olarak kabul edilmektedir. Evliya Çelebinin "Methinde diller kısır, kalem kırıktır" ifadesiyle görenleri hayran bırakan bu önemli eser UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" listesine alınmıştır.  Açık hava müzesi konumunda bulunan Sivas; dünyaca ünlü doktor balıklarıyla sedef hastalığını Kangal’da tedavi etmektedir. Sıcak ve soğuk çermik kaplıcaları ile Yıldızdağ kayak merkezi de Sivas’ın önemli turizm merkezleridir. Aşıklar diyarı olarak da bilinen Sivas, Aşık Veysel, Pir Sultan, Ruhsati gibi önemli ozanları yetiştirmiştir. Sazıyla, sözüyle, yiğitliğiyle bilinen Sivas, tarihin kaderini değiştirecek kongreye de ev sahipliği yapmanın gururu yaşamaktadır.  Bu önemli potansiyelleri ile Sivas ciddi turizm merkezlerinden biridir. Amacımızda Sivas’ın yurt içinde ve yurt dışında tanıtımı yaparak, turist sayısını artırmak ve kültürel miraslarımıza sahip çıkmaktır. Bu amaçla da Almanya’da düzenlenen uluslar arası ITB Berlin fuarında Divriği ulu Cami’mizin tanıtımını yapacağız” diye konuştu.

Öte yandan Sivas TSO, Cumhuriyet Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler başta olmak üzere Sivas’taki tüm kurum ve kuruluşlardan oluşan 10 bin kişiyi ücretsiz olarak Divriği’ye götürerek, Cami ve Darüşşifa’yı tanıtmıştı.