• 12-03-2018
YOLLAR BİRLEŞECEK, TİCARET BÜYÜYECEK

Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, Karadeniz Akdeniz Projesi’nin (KAP) Türkiye’nin gelişmesine önemli katıklar sunacağını söyledi. Karadeniz'de yayınlanan Ekonomi gazetesinde ropörtaj veren Yıldırım, “Gelişmek için de ulaşımın çok önemli olduğunu biliyoruz.  Bu yol ile Anadolu'nun merkezi Sivas, liman ile buluşmuş olacak. Karadeniz’deki illerimizde Ordu üzerinden Orta Anadolu’ya ve Akdeniz’e ulaşmış olacaklar” dedi.

SİVAS LİMANA ULAŞACAK

Başkan Yıldırım, “2003 yılından bugüne kadar bu çalışmayı yakından takip ediyoruz. Yaklaşık 140 yıllık bir hikayesi bulunan bu önemli projede artık sona gelindi. Projenin Sivas’ı kapsayan 305 kilometrelik yolu yüzde 95 oranında tamamlanmıştır. Yapımı devam eden Geminbeli tünelinde ise sona gelinmiştir. önümüzdeki yıl proje tamamlandığı 2 saatte Ordu’ya gitmeyi hedefliyoruz” dedi.

“KAP ile Sivas’a deniz geleceğini” söyleyen Yıldırım, “Bu proje sadece tatil amaçlı değil. Önce yol istedik, şimdi Ordu’ya liman istiyoruz. Çünkü Ordu’ya yapılan liman Sivas’a yapılmış demektir. 310 km mesafede bir limanımızın olması İstanbul’daki bir üreticinin o trafikte, o şartlarda limana ulaşması ile aynı sürede gerçekleşecektir. Ürettiğimiz ürünleri dünya pazarına sunmamız ve rekabet ortamında ayakta kalabilmemiz için Ordu limanına ihtiyacımız. Bu yüzden ikinci hedefimiz Ordu limanı. Bu yönde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Anadolu’nun merkezi Sivas, liman ile buluşmuş olacak” diye konuştu. 

ULAŞIMDA SİVAS MERKEZ OLACAK

KAP ve hızlı tren projesi ile Sivas’ın coğrafi olarak merkez olacağını kaydeden Yıldırım şunları söyledi:  “2019 yılında Sivas-Ankara hızlı tren  seferleri başlıyor. Karadeniz’den, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerimiz yolculuk eden vatandaşlarımız, Sivas üzerinden hızlı tren ile çok kısa sürede ulaşımlarını kolaylaştıracak. Ordu-İstanbul 900 km ve yaklaşık 10 saat sürüyor. Ancak Zara’daki hızlı tren istasyonu ile bu yolculuklar daha kısa sürede yapılacak.

Sivas’ımızda hava yolu ulaşımı kolaylıkla sağlanıyor. Demiryolu ağ bağlantısı ile Sivas önemli bir merkez durumunda. Hızlı tren ve KAP projesi ile de Sivas’ta ulaşım sorunu ortadan kalkmış olacak. Türkiye’nin en kolay ulaşılabilir ve cazibe merkezi Sivas haline gelecek. İç Anadolu ve Karadeniz, bu çalışma ile belki de göçü durduracak. Yolların birleştiği, dostlukların ve ticari işbirliklerin artacağı KAP projesinin kısa sürede tamamlanmasını diliyorum.”