• 31-03-2018
ODAMIZDAN 50 MİLYON TL NEFES KREDİSİ

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan TOBB Nefes Kredisinin hacmi 7,5 milyon olacak. Vadesi 12 ay ve ödemeler 6 ay sonra başlayacak.

Ticaret ve Sanayi Odası da mevduatını ilgili bankalara aktararak, Sivas’taki işletmelere 50 milyon TL kredi kullandıracak. TSO Başkanı Osman Yıldırım, “Düşük faiz ve oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere Nefes Kredisi ile can suyu olmuştuk. Yeniden TOBB ve Odamız kaynaklarımızı üyelerimizin kullanımına açıyoruz. Üyelerimiz 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren krediden faydalanmaya başlayacak” dedi.

Başkan Yıldırım, “Kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB ve Odamız elini taşın altına koydu. Alınan önlemlerle Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başladı. KGF destekleri aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturuldu. Geçtiğimiz sene Nefes Kredisi ile 5 milyar TL’lik kredi hacim yaratıldı. Sivas’ta da 300 üyemiz 28 milyon 956 bin 500 TL Nefes Kredisinden yararlandı.Şimdi ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Odamız mevduatlarını 6 bankaya yatırarak, üyelerimize %0,99 aylık faiz oranı ve 12 ay vadeyle kredi kullanmalarına imkan sağlayacak. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek olacak” dedi.

ODA KAYNAKLARIMIZI VERİMLİ KULLANDIK

TSO Başkanı Yıldırım, göreve geldikleri 2001 yılından itibaren oda kaynaklarını verimli kullanarak, bütçeyi sürekli artırdıklarını açıkladı. Yıldırım, “Bu kaynağın yatırılmasında özellikle tüm harcamaları kendi şahsi hesaplarından yapan yönetim kurulumuza bu vesileyle teşekkür ediyorum. Üyelerimizden aldığımızı her zaman olduğu gibi yine üyelerimize destek olarak sunuyoruz” dedi.

Kredi Süreci Nasıl İşleyecek

·        Üyelerimiz Odamızdan "TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi isteyecek.

·        Aldığı faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak.

·        Bankalar, KOBİ'nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek

·        Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

Bankalar

·        Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankası

Masraf en fazla 51 TL

·        Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. KOBİ’lerimizi düşük faizin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.