• 10-04-2018
BAŞKAN YILDIRIM’DAN BİRLİK ÇAĞRISI!

Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, “Seçim bitmiştir, sonuçları ilimize ve iş dünyamıza hayırlı olsun. Odamızın ve Sivas’ımızın geleceği, TOBB’daki konumumuzu korumak ya da yükseltmek için tüm meclis üyelerimizi birlik olmaya, destek vermeye davet ediyorum” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Yıldırım, yeni seçilen Meclis Üyeleri ile bir araya geldi. 39 Meclis Üyesi ile “Güçlü Temsil, Güçlü Sivas” sloganıyla basının karşısına çıkan Yıldırım, seçim sürecindeki itirazları değerlendirdi, birliktelik çağrısı yaptı.

Yıldırım, “1 Nisan’da yaptığımız organ seçimlerimiz, Odamız mensuplarına ve Sivas iş dünyasına yakışır olgunlukta, en ufak bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanmıştır. Tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Seçimlere % 80,2’lik oran ile Oda tarihimizde en fazla katılım sağlanmış, 69 kişiden oluşan Meclisimizin % 72’si yenilenmiştir. Öncelikle seçim sonuçlarının Meclis ve Meslek Komite Üyelerimize, ilimize ve iş dünyamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

8’inci Meslek Gurubu seçimlerine yapılan itirazlar nedeniyle Yönetim Kurulu Başkanlık seçimlerinin ertelenmesini değerlendiren Yıldırım, “Türkiye’de 176 Odanın temsilciliğini yapan bir başkan olarak, kendi ilinde seçimleri tamamlayamamış konuma düşmemiz bizleri ziyadesiyle üzmüş, odamıza da büyük puan kaybettirmiştir. Bu duruma düşmemize neden olan 8’inci Komite seçimlerinin iptal edilmesi için müracaat eden kişiye sormak istiyorum. Buradaki amaç ne? Bizimle ortak hareket eden 8’inci Meslek gurubu da dahil olmak üzere 41 kişiyle seçimleri kazanmış bulunmaktayız. Bir gurubun seçimlerinin iptal edilmesi, genel sonuçları değiştirmeyeceğini bilinmesine rağmen, farklı ilişkiler kullanılarak, mahkemeden bu yönde karar çıkartılması kime ne fayda sağlayacaktır? Oysa ki bir urubun seçiminin yenileniyor olması diğer seçimleri de etkilememesi gerekir. Sivas’ın üye sayısına, bütçe durumuna, TOBB’daki delege sayısına göre Konsey üyesi dahi olmaması gerekirken, güçlü odaların dahi elde edemedikleri Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı görevimiz mi rahatsız etmiştir? -Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve tüm bakanlarımız ile yakın ilişkiler kurup, Sivas’ını sorunlarını, taleplerimizi aktarmamız mı rahatsız etmiştir? -KOSGEB, Kredi Garanti Fonu, ABİGEM ve KUYAP’ın Odamızda kurulması mı rahatsız etmiştir? 300 üyemize 28 milyon Nefes kredisi kullandırmamız mı rahatsız etmiştir? -Kredi Garanti Fonu KGF aracılığıyla  2.955 işletmeye 1.milyar 408 TL kredi ve 936.milyon kefalet kullandırılması mı rahatsız etmiştir? -2.352 firmaya 55 milyon KOSGEB kredisi kullandırılması mı rahatsız etmiştir? İŞGEM’in Organize Sanayi Bölgesinde hizmete açılmış olması mı rahatsız etmiştir? Akredite edilerek 5 yıldızlı oda olmamız mı rahatsız etmiştir? Teknoloji lisesinin ihalesinin yapılması mı rahatsız etmiştir. Bu durumu mensuplarımızın ve kamuoyunun takdirlerine sunuyorum”.  

Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bu dönemde herkesin hassas davranmasını beklediklerini açıklayan Yıldırım, “Seçilen meclis üyelerimizin, kişiliksiz, kimliksiz, gösterilmeye çalışılmasını hiçbir mensubumuza yakıştıramıyorum. Mensuplarımıza ve tüccarımıza büyük bir hakarettir.  Bu girişimler hem odamıza, iş dünyamıza hem de çalışmalarımıza zaman kaybettirmektedir. Çünkü işadamı kendisini kimin temsil edeceğini iyi bilir, duygularıyla değil mantığıyla hareket eder. Kimseden ne emir alır, ne de talimat alır. Göründüğü gibi olan, olduğu gibi görünen, özü sözü birdir.” diye konuştu.

Sonuçlara göre seçimin sona erdiğini vurgulayan Yıldırım, “Her şeye rağmen bizlere düşen yaşadığımız bu olumsuz süreçte ve ayrışmadan bir an evvel kurtulup; önümüze bakarak, 69 meclis üyemizle birlikte Sivas’a neler yapabiliriz, Odamızın itibarini ve temsil gücünü nasıl koruyabiliriz diye düşünmeliyiz. Onun içinde seçim sonuçlarını içimize sindirerek, sürecin tamamlandığını kabul edip, burada bulunmayan tüm arkadaşlarımızın da desteğiyle tek liste halinde bir yumruk gibi kenetlenmeliyiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki konumumuzu korumak ya da yükseltmek için tüm meclis üyelerimizi odamızın ve Sivas’ımızın geleceği için birlik olmaya, destek vermeye davet ediyorum.

Yıldırım, Meclis Üyelerin ortak kararı ile yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığına adaylığını açıkladı.